KOBIETA BEZPIECZNA 2014 - KMP we Włocławku

KOBIETA BEZPIECZNA 2014

KOBIETA BEZPIECZNA 2014

Data publikacji 18.09.2015

Komenda Miejska Policji we Włocławku zakończyła szkolenie dla kobiet z powiatu włocławskiego w ramach programu prewencyjnego „Kobieta Bezpieczna”. Realizacja V edycji projektu odbywała się od 28 marca do 26 czerwca 2014 roku, w każdy czwartek. 37 pań, które dzielnie przeszły przez wszystkie zajęcia, otrzymały certyfikat uczestnictwa w warsztatach „Kobieta Bezpieczna”.

Komenda Miejska Policji we Włocławku zakończyła szkolenie dla kobiet z powiatu włocławskiego w ramach programu prewencyjnego „Kobieta Bezpieczna”. Realizacja V edycji projektu odbywała się od 28 marca do 26 czerwca 2014 roku, w każdy czwartek. 37 pań, które dzielnie przeszły przez wszystkie zajęcia, otrzymały certyfikat uczestnictwa w warsztatach „Kobieta  Bezpieczna”.

Kurs składał się z dwóch bloków- teoretycznego i praktycznego. Każdy z bloków realizowany był przez 18 godz. Tematyka szkolenia obejmowała zajęcia teoretyczne z zakresu prawa, psychologii, prewencji i ratownictwa medycznego oraz zajęcia praktyczne z zakresu samoobrony. Realizacja tego przedsięwzięcia przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa kobiet, do przełamania obojętności mieszkańców na przemoc i agresję oraz do promocji zdrowego i aktywnego trybu życia. Nabyta w trakcie szkolenia wiedza może okazać się zbawienna w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.

Z uwagi na potrzebę zrealizowania wspomnianej tematyki zwróciliśmy się z prośbą    do specjalistów z wybranych dziedzin o poprowadzenie zajęć. Zajęcia z zakresu:

·         psychologii, obejmujące wybrane zagadnienia: źródła agresji u człowieka, agresji jako źródła stresu, kobiety wobec agresji, sposobu radzenia sobie z osobami agresywnymi, asertywności, itp. prowadziła psycholog Pani Aneta Sokołowska,

·        prawa, obejmujące wybrane zagadnienia: prawną obronę przed napastnikiem, granice obrony koniecznej, przemoc w rodzinie, znęcanie się omówił Pan Mariusz Roemer z Sekcji Interwencji Kryzysowej MOPR we Włocławku,

·        prewencji kryminalnej – zapobieganie niektórym rodzajom przestępstw (włamania, napady, kradzieże, zgwałcenia), rodzaje narzędzi służących do samoobrony, przemoc  w rodzinie zostały przedstawione przez specjalistę Wydziału Prewencji Edytę Olszewską,

·        ratownictwa medycznego – pierwsza pomoc przedlekarska w przypadkach złamań kości, oparzeń, krwawień tętniczych i żylnych, omdleń, zatrzymania akcji serca, oddechu – zostały omówione i przedstawione praktycznie przez ratownika Pogotowia Ratunkowego Pana Andrzeja Kmieciaka.

·        samoobrony i technik interwencyjnych obejmujący trening i symulacje zagrożeń oraz podstawowe sposoby obrony przed napastnikiem prowadził instruktor samoobrony Krzysztof Urbański.

26 czerwca  2014r. o godzinie 16 w komendzie odbyło się uroczyste zakończenie programu „KOBIETA BEZPIECZNA” podczas którego 37 uczestniczek otrzymało certyfikat ukończenia szkolenia.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności podniosą poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie nie będzie okazji, aby tę wiedzę wykorzystać w rzeczywistości.

Wszystkim uczestniczkom gratulujemy i już zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji.