Rowerzystka potrąciła pieszą idącą chodnikiem - Wiadomości - KMP we Włocławku

Wiadomości

Rowerzystka potrąciła pieszą idącą chodnikiem

Data publikacji 02.07.2018

Policjanci ustalają dokładne okoliczności wypadku z udziałem pieszej i rowerzystki do jakiego doszło na chodniku przy ulicy Hutniczej. W wyniku potrącenia przez 12-letnią rowerzystkę 83-letnia piesza z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Pamiętajmy, że rowerzysta może korzystać tylko w wyjątkowych przepadkach z chodnika i drogi dla pieszych zachowując szczególną ostrożność i ustępując miejsca pieszemu.

W piątek (28.06.2018) po godzinie 14 dyżurny został powiadomiony o zdarzeniu drogowym przy ulicy Hutniczej we Włocławku. Z relacji wynikało, że na chodniku piesza została potrącona przez rowerzystkę. Na miejscu mundurowi ustalili wstępnie , że 12-latka jadąc chodnikiem rowerem podczas wykonywania manewru omijania pieszej uderzyła w nią powodując jej upadek. 83-letnia piesza z obrażeniami trafiła do szpitala. Włocławscy policjanci po zebraniu materiału w sprawie wypadku drogowego prześlą go do rozpatrzenia przez Sąd Rodzinny.

Przypominamy, że jazda rowerem chodnikiem lub drogą dla pieszych zgodnie z art. 33 Prawa o Ruchu Drogowym dozwolona jest tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy:

  • Opiekujemy się osoba w wieku do 10 lat kierującą rowerem (dziecko musi jechać swoim rowerem i musi być pod opieką tylko jednej osoby).

  • Kiedy szerokość chodnika wynosi minimum 2 metry wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów (wszystkie warunki muszą być spełnione).

  • Kiedy warunki pogodowe mogą zagrozić bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

  • W każdym z tych przypadków kierujący rowerem korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i musi ustępować miejsca pieszemu.

Autor: sierż. Tomasz Tomaszewski
Publikacja: sierż. Tomasz Tomaszewski