Policjanci o bezpieczeństwie z „Jubilatem” - Wiadomości - KMP we Włocławku

Wiadomości

Policjanci o bezpieczeństwie z „Jubilatem”

Data publikacji 18.11.2016

Grupy społeczne, tworzące społeczeństwo są zróżnicowane pod wieloma względami. Niezależnie jednak od wieku, rodzaju aktywności zawodowej, społecznej czy poglądów, każdy chce czuć się bezpiecznie. Aby jak najskuteczniej zapewniać bezpieczeństwo określonych osób, warto bezpośrednio od nich samych wysłuchać obaw, oczekiwań, opisu sytuacji, w których czuli się zagrożeni. To może stanowić dobre źródło do ukierunkowania odpowiednich, policyjnych działań.

Policjanci z Wydziału Prewencji, chcąc właśnie poznać zdanie seniorów, wczorajszym (17.11) popołudniem spotkali się z nimi. Przedsięwzięcie stanowiło dobrą okazję do dyskusji i poznania wzajemnych spostrzeżeń, dotyczących aspektów bezpieczeństwa. Mundurowi przedstawili główne rodzaje przestępstw, którymi zagrożone są osoby starsze. Funkcjonariusze omówili specyfikę działania oszustów na tzw. wnuczka, policjanta. Podkreślili, że przestępcy modyfikują swoje sposoby, po to, by osłabić czujność potencjalnych poszkodowanych. Na spotkaniu nie zabrakło przestróg, dotyczących pseudo korzystnych okazji konsumenckich, zawierania umów telekomunikacyjnych. Przedstawiciele włocławskiej komendy zachęcali, do tego, by korzystać z porad, wyjaśniania pewnych kwestii z osobami młodszego pokolenia. Mundurowi uczulali, na „pracowników” różnych firm, którzy pukając do drzwi, oferują rozmaite usługi. Wskazywali jak, w razie nieufności, sprawdzać czy dana osoba faktycznie skierowała się do naszego domu w słusznej, pożytecznej sprawie, jak przedstawia.

Policjanci prewencji kryminalnej z włocławskiej komendy, uświadamiali, że każdy zachowując ostrożność, dystans, weryfikując określone okoliczności przyczynia się do zapewniania bezpieczeństwa.

Podczas wizyty poza działaniami ku przestrodze, które mogą zminimalizować ryzyko stania się osobą pokrzywdzoną, poruszony został również temat bezpieczeństwa na drodze osób starszych. Podkreślona została przez funkcjonariuszy ważność odpowiedniej widoczności pieszego czy rowerzysty na drodze, zachowania ostrożność przy przechodzeniu na przejściu dla pieszych, korzystania ze ścieżki dla rowerów. Policjanci, w odpowiedzi na zainteresowanie, powiedzieli, gdzie można nabyć różnego rodzaju elementy odblaskowe.

Członkowie Klubu Seniora „Jubilat”, aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Obecność policjantów stanowiła dla nich idealną okazję do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Zwracali uwagę na sprawy dla nich uciążliwe, na sytuacje, wzbudzające ich podejrzenia, oczekując ukierunkowania na przyjmowanie odpowiednich postaw. 

Autor: Lidia Popielińska
Publikacja: Lidia Popielińska
Ładowanie odtwarzacza...