Informacje

Zabezpieczyli zabytkowe monety

Data publikacji 21.02.2017

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy ustalili, że jeden z mieszkańców powiatu włocławskiego może prowadzić nielegalne wykopaliska. Zgodnie z polskim prawem wszystkie zabytki archeologiczne, bez względu na sposób odkrycia, stanowią własność Skarbu Państwa i są wyłączone z obrotu handlowego. Obowiązkiem osoby, która odkryje przedmiot mogący być zabytkiem, jest niezwłoczne zgłoszenie tego właściwemu konserwatorowi zabytków bądź wójtowi.

Policjanci Wydziału Kryminalnego namierzyli osobę, która prowadziła nielegalne wykopaliska w okolicach miejscowości Dobrzyń nad Wisłą. Wspólnie z policjantami z Włocławka i pracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków z Włocławka pojechali do niewielkiej miejscowości w powiecie włocławskim. Tam podczas przeszukania zabezpieczono różnego rodzaju monety, m.in. denary rzymskie: Septymiusz Sewer wybity w latach 193-194 n.e., Faustyna II (denar pośmiertny) wybity w latach 175-180 n.e., Trojan wybity w latach 101-102 n.e., Hadrian wybity w latach 119-122 n.e., Faustyna II żona Marka Aurelisza wybity w latach 170-176 n.e., Faustyna Starsza (denar pośmiertny) wybita po roku 141 n.e., Commodus  wybita po roku 178 n.e., Wespazian wybity w 70 r n.e., Trojan wybita w latach 98-99 n.e., Aureus Domicjan wybita w latach 88-89 n.e., Marek Aureliusz wybita w roku 180 n.e, Antoninus Pius wybita w latach 159-160 n.e., Sabina wybijana w latach 119-122 n.e., Hadrian  wybita w latach 125-128 n.e., Julia Domna wybita w latach 196-202 n.e. 

W toku czynności  zabezpieczono również dwa detektory wykorzystywane do poszukiwań, jak również komputer. Ustalono, że wszystkie "wykopki" były prowadzone bez zezwolenia, a wskazane miejsce znajduje się na stanowisku archeologicznym. Takie prace są prawnie zabronione zgodnie z Ustawą z dnia 23 lipca 2013 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. 

Jeżeli zabytki zostały wykopane z obszaru stanowiska archeologicznego jak np. starożytna osada lub cmentarzysko, nastąpiło jego uszkodzenie lub zniszczenie, to jest to przestępstwo zgodnie z art. 108 tejże ustawy. 

Zabezpieczone monety oraz inne przedmioty mogące być zabytkiem trafią na badania do biegłego. Jeśli jego opinia potwierdzi podejrzenia policjantów mężczyzna może spodziewać się zarzutów. 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12 MB)

Powrót na górę strony