Informacje

„Jeszcze nie jest za późno”……

Data publikacji 23.03.2016

Pod tym tytułem kryje się spektakl, który zdobył Grand Prix VI Włocławskiego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych, zorganizowanym przez Wydział Prewencji włocławskiej komendy. Przedstawienie przygotowane zostało przez młodzież Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku.

VI Włocławski Przegląd Spektakli Profilaktycznych przeszedł już do historii. Z pewnością jednak zapisze się na długo w pamięci uczestników, widzów. Można rzec, że tegoroczny przegląd był wyjątkowy.

Zgłosiło się do niego 14 zespołów ze szkół Włocławka i powiatu włocławskiego.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Wydział Prewencji włocławskiej komendy oraz Urząd Miasta Włocławek, Starostwo Powiatowe oraz Centrum Kultury Browar B.

Hasło tegorocznego przeglądu to „Każdy nałóg robi z człowieka niewolnika, a podobno ludzie pragną wolności…”

Jego celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi uczniów na problemy związane z kształtowaniem postaw wobec używek, na zagrożenia wynikające z kontaktu z nimi, na sposób i możliwości pomocy osobom uwikłanym w uzależnienie.

Młodzi ludzie często sięgają po używki z nudów, bądź decydują się na ten krok w celu poczucia przynależności i akceptacji ze strony środowiska rówieśniczego.

Poprzez sztukę młodzież miała wyjątkową możliwość wypowiedzenia się na temat uzależnień i ich konsekwencji. Przygotowanie scenariusza i uczestnictwo przeglądzie z pewnością pozwoliło w sposób atrakcyjny zdobyć wiedzę, podzielić się swoimi spostrzeżeniami o uzależnieniach, dało możliwość wypowiedzenia się i spojrzenia na problem stosowania używek, uwikłania się w uzależnienie, przez pryzmat ich wiedzy i doświadczeń, pobudziło do refleksji. Przygotowanie spektakli z pewnością integrowało młodzież, wpłynęło na poczucie własnej wartości, pozwoliło na rozwijanie zainteresowań.

W ciągu dwóch dni na deskach gościnnego nam Centrum Kultury Browar B prezentowało się 14 zespołów teatralnych. Były to przeglądy eliminacyjne. Z prezentowanych przedstawień jury wyłoniło ich zdaniem 2 najlepsze. Każdego kolejnego dnia publiczność również miała możliwość wyboru najlepszego zespołu, które wraz z wybranymi przez jury mogły zaprezentować się na gali finałowej i stawać w szranki do zdobycia statuetki Grand Prix.

Ufff!!! Emocje towarzyszyły wszystkim, począwszy od aktorów, publiczność po osoby trzymające kciuki za kulisami. Jury miało naprawdę twardy orzech do zgryzienia.

Pozytywnie zaskakującym akcentem była różnorodność tematyczna poruszana przez młodzież- alkohol, narkotyki, prostytucja nieletnich, zaburzenia w odżywianiu (anoreksja, bulimia), uzależnienia związane z siecią internetową.

Po przeglądach eliminacyjnych przyszedł czas na wielką galę. Tego dnia zaprezentowały się cztery grupy, dwie wyłonione poprzez jury, dwie kolejne wyłonione głosami publiczności.

Cała sala wypełniona publicznością mocno trzymała kciuki za prezentujące się grupy.

Jednym z zespołów zakwalifikowanych do finału była grupa Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego Teatr Nasz pod kierunkiem p.Sylwii Czerwińskiej-Modrzejewskiej. Przygotowany spektakl nosił tytuł „Struktura destrukcji”. Akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to autentyczne wydarzenia z życia Ani, która z nudów i ciekawości zaczyna eksperymentować z narkotykami, druga to jej „głos wewnętrzny”- pojawiające się w jej umyśle lęki i wątpliwości, których nie chce dopuścić do głosu.

Kolejnym prezentującym się zespołem, był zespół pod kierunkiem p.Alicji Markuszewskiej z Zespołu Szkół w Nasiegniewie. „Urodziliśmy się, by żyć- stop dopalaczom” – pod tymtytułem kryje się przedstawienie dotyczące śmierci dwojga młodych ludzi z powodu zażywania dopalaczy. Akcja rozegrała się na cmentarzu, przed pogrzebem. Przyglądamy się znajomym, rodzinie, którzy muszą zmierzyć się ze śmiercią najbliższych.

Pierwszego dnia, głosem publiczności Teatr Profilaktyczny „Nieupoważnionym Wstęp Wzbroniony” z Gimnazjum nr 4 we Włocławku zakwalifikował się do gali. Grupa zaprezentowała spektakl pt.”Więzień własnego nieba”- to metafora popadania w uzależnienia i próba ukazania, jak szybko działają środki psychoaktywne.

Kolejny, ostatni już zespół prezentujący się w trakcie gali finałowej to grupa teatralna „Fotoplastikon” pod kierunkiem p.Agaty Szulc, z Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku.

Niezwykle emocjonujące przedstawienie nosi tytuł „Jeszcze nie jest za późno”. To wyjątkowy spektakl, bowiem przyjął on formę pantomimy. Opiera się na ruchu scenicznymdopasowanym do muzyki. W spektaklu nie pada żadne słowo. Ruch i muzyka wprowadza odbiorcę w temat uzależnień. Poznajemy przyczyny, fazy uzależnienia, izolację. Wychodzenie z nałogu okazuje się prawdziwą duchową walką. Grupę teatralną tworzą uczniowie z różnymi typami niepełnosprawności, w tym osoby niesłyszące.

Oo!!! żałujcie, że tego nie widzieliście. Było ogromne wzruszenie, łzy. Okazuje się, że tak wiele można powiedzieć bez słów…

Po prezentacji tych czterech przedstawień zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich grup biorących udział w przeglądzie. A byli to:

- szkolny teatrzyk profilaktyczny „Supełek” pod kierunkiem p.Hanny Szczepańskiej z Lubienia Kujawskiego, spektakl pt.”W poszukiwaniu szczęścia”;

- grupa Uczniaki-Choceniaki pod kierunkiem p.Eweliny Skucha ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Choceniu, spektakl pt.”Druga szansa”;

- koło teatralne pod kierunkiem p.Mirosławy Sieradzkiej z Zespołu Szkół w Izbicy Kujawskiej, spektakl pt.”Zagubiona”;

- grupa Ósemka pod kierunkiem p.Moniki Romejko z Zespołu Szkół nr 8 we Włocławku, spektakl pt.”Afrodyta”;

- teatr profilaktyczny „Ambiwalencja” pod kierunkiem p.Anny Grabowskiej-Dąbek z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku, spektakl pt.”Zapłacisz?”;

- zespół pod kierunkiem p.Danuty Żydowo z Zespołu Szkół nr 4 we Włocławku, IV LO, spektakl pt.”Iluzja”;

- zespół „Ocaleni” pod kierunkiem p.Ewy Stasiak z Zespołu Szkół w Lubrańcu, LO, spektakl pt.”Pragnienie”;

- English Drama Group pod kierunkiem p.Izabeli Czerwińskiej i p.Doroty Andrzejewskiej z Zespołu Szkół Ekonomicznych, spektakl pt.”Koszmarna noc”;

- zespół pod kierunkiem p.Elżbiety Bilińskiej i Marzeny Pudrzyńskiej z Gimnazjum nr 1 w Brześciu Kujawskim, spektakl pt.”Uwięzieni w sieci”;

- zespół pod kierunkiem p.Katarzyny Kłodzińskiej z Gimnazjum nr 14 we Włocławku, spektakl pt.”Zza szyby?”.

Jury musiało się nieźle nagłówkować, aby podjąć ostateczne decyzje.

Wyróżnienia otrzymali:

- grupa „Supełek”(najmłodszych aktorów), której przedstawienie mówiło o poszukiwaniu szczęścia przez Małego Księcia na planecie Ziemia;

- grupa Ósemka z przedstawieniem o tematyce zaburzeń w odżywaniu, anoreksji i bulimii;

- teatr profilaktyczny Ambiwalencja ze spektaklem o tematyce prostytucji wśród nieletnich.

W końcu przyszedł czas na ogłoszenie wyników…. Napięcie wzrastało, coraz mocniej i mocniej i……………. statuetkę Grand Prix zdobyła grupa z……………… Zespołu Szkół nr 3 we Włocławku!!!!!!!

Ogromne wzruszenia towarzyszyły wszystkim zebranym, zwycięzcom oczywiście największe!!

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie i emocji również nie zabraknie!!

Powrót na górę strony